Gyulladások kezelése háziállatoknál – Mi segíthet?
Készült a Kiséri Állatorvosi és Lézerszemészeti Szakrendelő – Budapest, Szentes együttműködésével
Közép-Európa egyik legjobban felszerelt lézerdiagnosztikai szakrendelőjeként elsősorban kutyák és macskák szembetegségeinek átfogó diagnosztizálására, illetve kezelésére szakosodtunk, de természetesen a szemészet mellett általános állatorvosi ellátást is biztosítunk a kis kedvencek számára.
Budapesti és szentesi rendelőnk mindennapi tevékenységének részét képezik a teljeskörű szemészeti szűrések, OCT, ERG vizsgálatok, NdII YAG és Supralézeres operációk, szürkehályog és zöldhályog műtétek, egészségügyi plasztikai beavatkozások, szaruhártya transzplantációk, valamint fekélykezelések is.
Szinte valamennyi beavatkozás, terápia esetében a szervezetnek fokozott támogatásra van szüksége, amit nem csak szisztémásan adott gyógyszerek és lokálisan alkalmazott szemcseppek, hanem safe laseres kiegészítő kezelések formájában is szoktunk javasolni, biztosítani betegeink számára.
A nagyfeltáró operációk során, amikor a szemgolyó megnyitásával intraocularis manipulációt hajtunk végre, pl.: szemlencse csere, vagy donor szaruhártya transzplantálása, a safe laseres kúra hatására magabiztosabb gyógyulási folyamatokat tapasztaltunk.
Gyakori az állati szemgyulladások kezelése
Számos olyan szemészeti betegséget kezelünk, aminek velejárója, szövődménye, vagy épp primer okozója a szem valamely szövetének, vagy teljes egészének gyulladása. Sok esetben hatékonyabban tudtuk megfékezni a gyulladásos folyamatokat a lágy lézeres kiegészítést alkalmazva.
A Safe laser csökkenti a gyulladásos fájdalmakat
Fájdalomcsillapító hatását leginkább az állatok viselkedésében tudjuk megfigyelni.
Legtöbbjük nem csak tűri, hanem kifejezetten szereti a fényterápiát, nyugodtan hagyják a kezelést, gyakori, hogy el is alszanak a kezelés közben. Volt néhány páciensünk, aki minden alkalommal önként feküdt a bekapcsolt készülék elé és tartotta oda a sérült szemet.
Betegeink jelentős hányadát képezik brachycephal, vagyis rövidorrú kutyafajták (mopsz, bulldog, boston terrier, shi-tzu, pekingi palotakutya, stb), akiknél a szemészeti problémák még nagyobb százalékban fordulnak elő.
Ilyen kutyáknál az átlagosnál gyakrabban alakulnak ki fekélyek, melyek hátterében számos tényező állhat (genetikai szöveti deformitás, irritáló pillaszőr, elégtelen könnytermelés, traumás sérülés, stb).
A legsúlyosabb kutya és macska szembetegségnél is segít a Safe Laser
Az egyik legnehezebben kezelhető ilyen elváltozás az indolens fekély, melynek lényege, hogy a szaruhártyán keletkezett sérülés sem önmagától, sem a konzervatív kezelés hatására nem reagál megfelelő gyorsasággal.
Ilyenkor mintha a szem elülső felszínén lévő sejtek nem tudnák a dolgukat, nem jól regenerálódnak, így nem képesek ellátni normális funkciójukat. A szemen lévő seb nem gyógyul, ellenben megkeseríti mind a kisállat, mind a tulajdonos mindennapjait, hiszen fáj, viszket, bemeneti kaput képez a baktériumok számára, ezzel pedig fenntartja a perforáció és a szem elvesztésének kockázatát.
A gyógyuláshoz mindig javasoljuk a safe laser készüléket
Ezekben az esetekben legtöbbször elkerülhetetlen a műtéti beavatkozás, ami mellé minden esetben javasolni szoktuk a safe lézer napi többszöri használatát. A rendellenes sejtrétegeket műtéti úton eltávolítjuk, lényegében újraindítjuk a gyógyulási folyamatokat és lágy lézerrel stimuláljuk a sejtek, a szervezet öngyógyító folyamatait.
Minden szemészeti kezeléshez a safe laser 150 készüléket használjuk szemészeti feltéttel.
Ivartalanítások és egyéb műtét utáni sebek postoperatív kezelésére, hámsérüléseknél, fülgyulladásoknál pedig szemészeti feltét nélkül alkalmazzuk ugyanezt a készüléket.
Gyakran Ismételt Kérdések kutya és macska szembetegségekkel kapcsolatosan
Mik a leggyakoribb szembetegségek kutyáknál és macskáknál?
Mind kutyáknál, mind macskáknál számos szemészeti betegség előfordulhat.
Kutyák esetében a leggyakoribbak a zöldhályog (glaucoma), befelé forduló szemhéj (entropium), szürkehályog (cataracta), szaruhartyafekélyek, boxerfekély, szemlencse luxatio, cherry eye, szárazszem betegség (KCS), dermoid ciszta.
Macskák esetében főként fertőző ágensek, traumás sérülések, intraocularis vérzések, szemlencse részleges, vagy teljes leszakadása, szemhéj rendellenes állása a gyakori elváltozások.
Hogyan kezeljük a szembetegségeket kutyáknál és macskáknál?
A szembetegség kezelése minden állatnál szakember segítségével történik, önmagunk soha ne próbáljuk diagnosztizálni a problémát.
Miben tud segíteni a Safe Laser?
A Safe Laser segít a kezelés utáni fájdalmak csökkentésében. Önmagában nem helyettesíti az állatorvos által előírt kezeléseket.
Dr. Valker-Takács Liliána – Állatorvos
Kiséri Állatorvosi és Lézerszemészeti Szakrendelő – Budapest, Szentes