Zúzódás tünetei és kezelési lehetőségei
A zúzódás kellemetlenül érinthet bennünket főként akkor, ha szülőként kell elmagyaráznunk először gyermekünknek, hogy miért került egy fura lila folt a lábára vagy a kezére, ami ráadásul az első pillanatokban még fáj is. A zúzódás viszonylag könnyen kezelhető és számos megoldás létezik rá. Cikkünkben összeszedtünk néhány egyszerű gyógymódot a zúzódások kezelésére.
Cikkünk tartalma:
- Mit kell tudni a zúzódásokról
- A zúzódás fajtái
- Mennyi idő alatt gyógyul a zúzódás?
- Megoldás a zúzódásokra – Safe Laser
- Mikor kell orvoshoz fordulni a zúzódással
- Kezelés lágy lézerrel
A zúzódások legfőbb ismérvei
A zúzódásokat viszonylag egyszerűen és gyorsan fel lehet ismerni. Nagy valószínűséggel már mindenki tapasztalta magán, hogy egy erősebb ütközés után (például térdünkkel neki megyünk egy szekrénynek vagy ajtónak), akkor utána csúnya folt marad a helyén. Az elején nagyobb fájdalmat okoz majd azt követően furcsa színváltozásokon megy keresztül. Először vörösek aztán lilák, kékek és a gyógyulás ideje alatt zöldek is lesznek. Nem minden esetben kell egy zúzódás miatt azonnal orvoshoz fordulni, cikkünkben kényelmes, otthoni megoldással is jelentkezünk.
Milyen fajta zúzódások léteznek?
Több típusú zúzódás létezik attól függően, hogy milyen testrészünknél keletkezik.
Izomzúzódás: Ez a legáltalánosabb zúzódási típus, ekkor tapasztalhatjuk a már fentebb is említett elszíneződési folyamatot.
Csontzúzódás: A csontzúzódás kevésbé komoly tünet, mint a csonttörés, de ezt sem szabad félvállról venni. Leggyakrabban a sportokban védőfelszerelés nélküli részvételnek köszönhető vagy az erős fizikai igénybevétel miatt alakul ki.
Ízületi zúzódás: Az ízületi zúzódás szintén főként a sport tevékenységnek köszönhető, általában erős fájdalom kíséri és korlátozódik az adott terület mozgási tartománya.
Mennyi idő alatt gyógyul meg a zúzódás?
A zúzódások gyógyulási ideje nagyon változó, egy izomzúzódás általában 7-14 nap alatt megszűnik.
Milyen megoldások léteznek a zúzódásra?
A zúzódásokat számos különböző formában lehet kezelni.
#1: Az egyik legfontosabb a pihentetés. Polcoljuk fel a testrészt, duzzanat esetén pedig használjunk hideg borogatást. A borogatást sokszor, rövid ideig használjuk csak, hogy ne okozzunk kárt a szöveteknek.
#2: A fájdalomra a legjobb, ha szükség esetén fájdalomcsillapítót használunk.
#3: Használhatunk olyan innovatív lehetőségeket a zúzódásokra, mint a safe laser. A lágy lézeres kezelés egyben segíti a gyógyulásunkat gyulladáscsökkentő tulajdonságával, valamint fájdalomcsillapító is.
Link: ISMERJE MEG JOBBAN A SAFE LASERT
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
A zúzódások nagyrészt otthoni körülmények között kezelhető, azonban, ha olyan tüneteket tapasztalunk, mint:
- Extrém fájdalom vagy duzzanat
- Indokolatlanul megjelenő zúzódások
- 2 hét alatt sem múló zúzódás
- Esetleges csonttörés gyanúja
akkor feltétlen forduljunk orvoshoz!
Kezelés lágy lézerrel:
A Safe Laser 500 és 1800 Infra infravörös (808 nm-es monokromatikus és koherens) fénye akár 8-10 cm mélységben is érvényesül, így kiválóan használható pl. mozgásszervi betegségek terápiájában, ahol fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatása van és gyorsítja az izmok, inak, ízületek gyógyulását. Nagyobb dózis esetén az ízületi porcfelszínek és a porcok regenerálásra is alkalmas.
Sebek, sérülések gyógyítása
A lágy-lézer az élő szervezetre biostimulációs (serkentő) hatást fejt ki. Ez annyit jelent, hogy a sejtek, szövetek lágy-lézerfénnyel világítva gyorsabban képesek regenerálódni (pl. a sebgyógyulás felgyorsul). A lézerfény hatására a sejtek anyagcseréje fokozódik, sőt új sejtek, szövetek és új hajszálerek is képződnek.
A lágy-lézer terápia jelentősen elősegíti az új kapillárisok (parányi vérerek) képződését a sérült szövetekben. A több kapilláris több vért tud szállítani a sérült területekre, mely gyorsítja a gyógyulást és a regenerációs folyamatokat, így a sebek gyorsabban összeforrnak és a hegképződés csökken.
A lézersugárzás komoly hatást gyakorol az egyes vérsejtekre is. A lézerfény jelentősen megnöveli a vörösvérsejtek oxigén és tápanyag szállító kapacitását. Ez lehetővé teszi a sejtek fokozott energiatermelését, anyagcseréjét, ezáltal regenerációját és bizonyos enzimek hatékonyabb termelését. Ennek hatása érezhető az egész szervezetben és nem csak kizárólag a lézerfénnyel kezelt területeken.
A lézerterápia serkenti a fibroblasztok termelődését is, melyek szükséges építőelemei a kollagén termelésnek. A kollagén az a lényeges fehérje, mely elengedhetetlen a régi szövetek megújulásához.
Kezelése napi szinten az érintett területen, a nyomásérzékeny pontokon.
Link: ISMERJE MEG JOBBAN A SAFE LASERT
2022.06.21. Human Medical